Anoreksja i bulimia – to dwa najdłużej znane i najbardziej „nagłośnione” zaburzenia odżywiania. Jednak nie są jedyne… Obok nich istnieje ...

Jedzenie kompulsywne

0 Comments
Anoreksja i bulimia – to dwa najdłużej znane i najbardziej „nagłośnione” zaburzenia odżywiania.
Jednak nie są jedyne… Obok nich istnieje trzecie, równie wyniszczające zaburzenie zwane jedzeniem kompulsywnym. Gdyby porównać je do powyższych – bliżej mu do bulimii niż anoreksji.
To co je łączy to niekontrolowane napady obżarstwa. Osoba cierpiąca na taką przypadłość jest w stanie bardzo krótkim czasie pochłonąć ogromną ilość pokarmu. Świadczy o tym już sama geneza nazwy bulimia – buli po łacinie oznacza „jeść jak zwierzę”, „zwierzęcy głód”.
Obok tego wielkiego podobieństwa istnieje także znaczna różnica – bulimia to również czynności kompensacyjne, które polegają na wywoływaniu wymiotów, przyjmowaniu środków przeczyszczających. Cierpiący na jedzenie kompulsywne nie ucieka się do takich metod – pozostają mu wielkie wyrzuty sumienia i nienawiść do samego siebie. Tym samym można powiedzieć, że bulimika, mimo nawracających napadów obżarstwa, charakteryzuje raczej stała masa ciała, zaś kompulsywny żarłok to najczęściej osoba z nadwagą lub otyła.



1. Przyczyny zaburzenia jedzenia
Powody, przez które ludzie zaczynają się chorobliwie objadać, mają złożony charakter. Dzięki nadmiernemu wchłanianiu pokarmów chorzy „zabijają” emocje. Negatywne odczucia, takie jak strach, złość, podenerwowanie – rozładowywane są poprzez atak. Nieudane próby zapanowania nad nim często skutkują dodatkowym poczuciem winy. Z obawy przed nadmiernym tyciem, chorzy często stosują różnego rodzaju diety restrykcyjne. 
Podłożem zaburzenia odżywiania mogą być pewne utrwalone nawyki związane z jedzeniem, np. spożywanie czegoś słodkiego w chwilach złego nastroju.

Stopniowe przybieranie na wadzepowoduje coraz większe zaabsorbowanie problemami związanymi z jedzeniem oraz własnym wyglądem zewnętrznym, pogłębiając zły stan psychiczny. 
Bardzo często jedzenie kompulsywne występuje razem z innymi problemami. Są to na przykład:
  • nadużywanie alkoholu,
  • impulsywne, nieprzemyślane zachowania,
  • problemy z kontrolą nad samym sobą,
  • problemy z rozmawianiem o własnych uczuciach.



2. Objawy jedzenia kompulsywnego
Po każdym ataku osoba chora czuje obrzydzenie do samej siebie, że nie potrafiła się powstrzymać, może też odczuwać poczucie winy. W elementarnych objawach, kompulsywne objadanie się przypomina inne zaburzenie - bulimię. Różnica polega na tym, że cierpiące na to uzależnienie od jedzenia osoby nie stosują środków przeczyszczających po napadzie. Podobny jest zaś objaw uzależnienia - objadanie się, przede wszystkim wysokokalorycznymi produktami. Następuje po tym przybieranie na wadze, brak energii, znużenie oraz zmęczenie.

Charakterystyczne objawy zaburzenia jedzenia:
  • utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzenia,
  • jednorazowe spożywanie zbyt dużych ilości,
  • spożywanie posiłków w sposób wyraźnie szybszy niż podczas normalnego jedzenia,
  • spożywanie pokarmów aż do wystąpienia objawów przejedzenia,
  • jedzenie w samotności.



3. Leczenie jedzenia kompulsywnego.

W przypadku osób uzależnionych od jedzenia, najlepszą metodą walki z pokusą jest… unikanie jej. Tak, być może brzmi to nieco oklepanie, ba! wręcz wydaje się oczywiste.
Musimy pogodzić się z faktem, że wobec jedzenia jesteśmy nieskończenie słabi. To, że jedzenie, które mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki zostanie przez nas zjedzone, nie zależy od nas, ale od.. tegoż jedzenia. Mimo, że być może wydaje się to nieco absurdalne, tak właśnie jest.
Jedzenie to obszar, w którym absolutnie nie wykazujemy silnej woli. Dlatego też całą naszą energię powinniśmy skierować na profilaktykę.
Wyrzucenie jedzenia z zasięgu naszych myśli wymaga od nas olbrzymiego nakładu pracy. To osiągniemy dopiero z czasem. Jednak pierwszym krokiem powinno być wyrzucenie jedzenia z zasięgu wzroku i dłoni.
Jeżeli nie mamy pod ręką batonika – nie zjemy go. Możemy obsesyjnie o nim myśleć, ale z przyczyn oczywistych – na myśleniu się skończy.






Źródła: http://www.jedzenie-kompulsywne.pl/https://portal.abczdrowie.plhttps://pl.pinterest.com



You may also like

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.