Każdy z nas ma inny typ budowy ciała, co wpływa na sposób oraz szybkość spalania tkanki tłuszczowej. Typy sylwetek różnią się budową kość...

Dieta dla każdego typu budowy ciała

2 Comments


Każdy z nas ma inny typ budowy ciała, co wpływa na sposób oraz szybkość spalania tkanki tłuszczowej.
Typy sylwetek różnią się budową kośćca, rozłożeniem tkanek mięśniowej i tłuszczowej, także tendencjami do tycia w określonych partiach ciała.
Dla każdego z nich zaleca się nieco inną dietę rodzaje treningów
Głównym czynnikiem wpływającym na budowę ciała są geny. 


 Wyróżniamy 3 typy budowy ciała tzw. somatotypy: ektomorficzny, endomorficzny i mezomorficzny. Rzadko spotyka się osobę będącą w pełni którymś z tych typów. Zazwyczaj stanowimy mieszanki.


EKTOMORFIK
Jest szczupły, czasem wręcz chudy. Cechują go wąskie biodra i barki. Ma problemy z nabieraniem masy mięśniowej. Szybki metabolizm.

Dieta
Powinna być bogata w białka i tłuszcze. Musi być przede wszystkim bogata w kalorie. Należy jednak unikać – pomimo ich wysokiej kaloryczności – fast foodów, słodyczy i słodzonych napojów, które zawierają niezdrowe składniki i często zmniejszają apetyt. Ektomorficy powinni pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiednich ilości snu i unikaniu stresu.


 ENDOMORFIK
Ma szerokie biodra, wąskie barki, tendencje do tycia, dużo tkanki tłuszczowej. Powolna przemiana materii, problemy ze zrzucaniem wody.

Dieta

Powinna składać się każdego dnia z 50% białka, ok. 30% węglowodanów i do 20% kwasów tłuszczowych, najlepiej nienasyconych, które znajdują się na przykład w awokado, orzechach i nasionach. Endomorficy powinni unikać produktów wysoko przetworzonych i zawierających cukry proste. Spożywanie małych posiłków co kilka godzin pozwoli przyspieszyć metabolizm, tak samo jak picie dużej ilości wody.

MEZOMORFIK
Ma wąskie biodra i szerokie barki. Poprawny metabolizm, brak problemów z budową mięśni.

Dieta
Ważna jest konsekwencja, która zapobiegnie utracie tkanki mięśniowej i gromadzeniu tłuszczu.Mezomorficy powinni zjadać dużo białka, którego bogatymi źródłami są na przykład chude mięso, produkty mleczne i soja. Ważne jest także przyswajanie dużej ilość węglowodanów zawartych w owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych , które wspomagają rozwój mięśni.




źródło: http://diety.wieszjak.polki.pl/ektomorfik-endomorfik-i-mezomorfik-jaki-jest-twoj-typ-budowy,abc-odchudzania-artykul,10393695.html
hpba.pl
grafika:http://behealthy22.blogspot.com/


You may also like

2 komentarze:

  1. Niestety trudno jest w domu przygotowywać posiłki by były zachowane te procenty w takiej proporcji. I z tego powodu spora część osób decyduje się po prostu na dietę pudełkową https://torbasmaku.pl/ . Poza tym w ten sposób można też wypróbować nowe smaki, często wcześniej w domu nie stosowane

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.