Przez wielu kojarzone z nudną, niedobrą owsianą papką, często nazywane jedzeniem dla kur, lub gryzoni... Tak często nie zdajemy so...

Płatki owsiane - co warto o nich wiedzieć?

0 Comments




Przez wielu kojarzone z nudną, niedobrą owsianą papką, często nazywane jedzeniem dla kur, lub gryzoni... Tak często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele tracimy przekreślając je już na starcie.


Potrawy z udziałem płatków owsianych nie muszą być w cale niesmaczne, ani nudne! Kolejny przykład na to, że w zastosowaniu ogranicza Nas tylko wyobraźnia.


Produkcja takich płatków jest bardzo prosta - ziarna owsa pozbawia się łusek, a potem tylko rozgniata, dzięki czemu całe bogactwo składników zostaje w środku.


Dostarczają błonnik, który reguluje pracę naszego układu pokarmowego. Dodatkowo niski indeks glikemiczny powoduje, że głód zostaje pożegnany na wiele godzin. Dlatego właśnie najczęściej jedzone są rano - dają uczucie sytości na dłużej. niż klasyczne kanapki czy sam nabiał.
100 gram płatków zawiera:
410 mg fosforu
350 mg potasu,
130 mg magnezu,
54 mg wapnia,
6 mg sodu
5 mg manganu.
3,9 mg żelaza,
3,6 mg cynku
1,9 g błonnika
witaminy z grupy B, witaminę E

366 kcal,
14 g białka,
55 g węglowodanów,
7 g tłuszczu,
10 g błonnika.

Jedna łyżka to około 6 gram.


Owies pomaga w stabilizacji poziomu cukru we krwi, zawiera przeciwutleniacze dobrze działające na skórę.

Choć zawierają w sobie sporo tłuszczu (aż 7%) to nie należy się go bać. Są to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, które zapobiegają chorobie wieńcowej, miażdżycy i nowotworom. Idealny przykład zdrowego tłuszczu.


Ponadto zawierają sporo glutenu, więc osoby chore na celiakie muszą pożegnać się z kolorowymi i aromatycznymi owsiankami na śniadanie.

Istnieją jednak rodzaje płatków. Podział ten wziął się z różnic w obróbce ziarna:
zwykłe - otrzymane z całego ziarna
górskie - otrzymane z pokrojonego ziarna
błyskawiczne - otrzymane z pokrojonego lub gniecionego ziarna, poddanego specjalnej obróbce hydrotermicznej (dzięki której czas przygotowania jest znacznie krótszy)

UWAGA!
Płatków nie powinno się zbyt długo gotować, ponieważ w wysokiej temperaturze tracą swoje cenne składniki. Lepiej przygotować je sobie troszkę wcześniej, żeby zdążyły nasiąknąć i zmięknąć, niż bezlitośnie gotować na papkę.
Ja zwykle owsiankę zabieram ze sobą do pracy, a przygotowuję ją dzień wcześniej. Do pojemnika daję płatki (czasami jeszcze otręby) i zalewam jogurtem naturalnym, albo mlekiem. Zostawiam do rana w lodówce, one sobie fajnie nasiąkają przez noc, stają się miękkie. Rano tylko dodaję bakalie, owoce czy cynamon. Szybciej, smaczniej, bardziej apetycznie!

Należy również uważać i nie dać się zwieść kuszącym reklamom gotowej owsianki, wspaniale zbilansowanym  muesli, czy jogurtom ze zbożami, ponieważ zazwyczaj to co znajdziemy w środku nawet nie stało obok prawdziwych płatków owsianych, a zamiast bilansu składników producent funduje Nam cukier w trzech różnych postaciach. 

Źródła:
http://ciekawostki-dietetyczne.blogspot.com/2015/07/patki-owsiane.html
https://www.facebook.com/CiekawostkiDietetyczneKtoreWartoZnac/a.436143083150428.1073741826.436142329817170/465353333562736/?type=1&theater


You may also like

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.