Czym jest pojęcie „BIO”, a czym „EKO”? Ich rozróżnienie wcale nie jest takie trudne. Pojęcie „EKO”, znane też jako „ECO”, po prostu wskazuj...


Czym jest pojęcie „BIO”, a czym „EKO”? Ich rozróżnienie wcale nie jest takie trudne. Pojęcie „EKO”, znane też jako „ECO”, po prostu wskazuje na przymiotnik „ekologiczny”; jest to więc skrót oznaczający różnego rodzaju wyroby przemysłowe, sugerujący, że są one bezpieczne dla środowiska, a ich pochodzenie jest naturalne.

Czym jest więc BIO?
BIO oznacza „naturalny”, „organiczny”, „czysty ekologicznie”. Czy można więc powiedzieć, że oba pojęcia są tożsame? Mianem „żywności ekologicznej”, bądź oznaczonej etykietą „BIO”, określa się żywność produkowaną bez użycia: nawozów sztucznych, pestycydów, chemicznych środków ochrony roślin, antybiotyków, emulgatorów, glutaminianów czy barwników. Światowy udział rynku żywności ekologicznej wynosi obecnie około 50,9 mld USD. Najczęściej kupowane przez konsumentów są produkty, między innymi, mleczne, warzywa i owoce, mięso oraz napoje pochodzenia naturalnego.

 Źródła popularności EKO i BIO

Co więc sprawia, że zainteresowanie żywnością ekologiczną – czy też inaczej: BIO lub „naturalną” – rośnie w tak zaskakującym tempie? Dla niektórych konsumentów jest to powrót do tradycji kojarzącej się z domowym, wiejskim jedzeniem; dla innych będzie to dobry i sprawdzony sposób na walkę z alergią, zwłaszcza pokarmową, ale też z nadwagą i chorobami zależnymi od diety. Jeszcze inni kierują się strachem wzniecanym przez upowszechnianie afer w przemyśle spożywczym. Są też tacy, którzy idąc z biegiem czasu oraz aktualną modą i trendami, chcą być „BIO” czy też „EKO”, w mniejszym lub większym stopniu. Wyroby spożywcze, które są wyprodukowane w sposób naturalny, czy też bezpośrednio pochodzenia naturalnego, importowane na mniejsze lub większe odległości bądź od regionalnych producentów, bez użycia wątpliwych dla zdrowia składników chemicznych, wracają do łask konsumentów.

 Jak rozpoznać produkty ekologiczne?
Trzeba przede wszystkim zapamiętać jeden znak – zielony liść.



Ten symbol musi być na każdym, pakowanym, ekologicznym produkcie w Unii Europejskiej. Jeśli na opakowaniu nie ma tego znaku, to nie mamy żadnych podstaw, by sądzić, że jest on eko. Pod zielonym euro-liściem znajdziemy też numer identyfikacyjny (np. PL-EKO-07) przypisany do firmy, która sprawdza producentów i przyznaje certyfikaty ekologiczne. W Polsce jest tylko 9 firm, które są uprawnione, aby to robić (nr 01 to EKOGWARANCJA, 02 PNG, 03 COBICO, 05 BIOCERT MAŁOPOLSKA, 06 PCBiC, 07 AGRO BIO TEST, 08 TÜV, 09 Centrum Jakości AgroEko, 10 SGS Polska). Te identyfikatory i dane o firmach można sprawdzać na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na opakowaniu znajdziemy jeszcze informację o pochodzeniu produktu. Będzie wskazana nazwa kraju lub oznaczenie, czy produkty są z Unii Europejskiej, czy spoza niej (rolnictwo UE lub rolnictwo spoza UE).




Źródła:
http://togethermagazyn.pl/
http://www.konsumentalista.pl/

Nazywany „Złotem Inków” – amarantus lub po prostu szarłat jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Warto docenić jego walory o...

Nazywany „Złotem Inków” – amarantus lub po prostu szarłat jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Warto docenić jego walory odżywcze zwłaszcza, że pod względem zawartości białka czy żelaza pozostawia w tyle tradycyjne rośliny zbożowe.





  • Szarłat jest bardzo dobrym źródłem cennego białka. Posiada w odpowiedniej ilości aminokwasy egzogenne m.in. lizynę, cystynę czy metioninę (cegiełki budujące białka), których organizm sam nie potrafi wytworzyć. Musimy je dostarczyć z pożywieniem.
  • Ziarna amarantusa są lekkostrawne, a jednocześnie zawierają duże ilości błonnika pokarmowego dlatego można stosować go w zaparciach u dzieci, problemach z żołądkiem oraz w ramach usprawnienia perystaltyki jelit.
  • Badania nad szarłatem wykazują, że ma on szczególne znaczenie w obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi i zmniejszania stanów zapalnych oraz ryzyka zachorowań na cukrzycę, nowotwory oraz choroby serca.
  • Zboże to zawiera wiele cennych składników mineralnych. Do głównych należy zaliczyć przede wszystkim magnez, wapń i żelazo. W 100 g amarantusa można znaleźć 248 mg magnezu, 159 mg wapnia i 7,6 mg żelaza. Jest również doskonałym źródłem manganu i selenu w diecie. Ilości tych wszystkich minerałów są znacznie wyższe niż w 100 g pszenicy.
  • Wysoka zawartość żelaza powoduje, że szarłat jest doskonałym produktem w walce z anemią. 100 g szarłatu to prawie połowa dziennego zapotrzebowania na ten minerał wśród osób dorosłych. 
  • Wykorzystuje się go jako dobre źródło wapnia w diecie dzieci ale również dorosłych.
  • Amarantus nie zawiera glutenu dlatego może być spożywany przez osoby dotknięte celiakią lub alergią pokarmową na gluten.
  • Amarantus w swojej frakcji lipidowej zawiera cenny skwalen. Jest to składnik płaszcza lipidowego skóry, który chroni przed działaniem szkodliwych promieni ultrafioletowych. 



Amarantus na półkach w sklepie znajdziemy w postaci: mąki, płatków, nasion, oleju tłuczonego na zimno, ziaren, poppingu (tzn. amarantus ekspandowany), a także w żywności z jego dodatkiem (ciastka amarantusowe, pieczywo, batoniki, zetknęłam się nawet z cukierkami Michałki z dodatkiem amarantusa, pieczywo chrupkie itp).

Można wykorzystywać go do przygotowywania placuszków, naleśników, herbatników, murzynka amarantusowego, sezamek, ciastek, ciast, jako dodatek do pulpetów, kotletów, jogurtów, sałatek i wielu innych. Z technologicznego punktu widzenia najlepiej jednak używać amarantus w kombinacji z innymi zbożami. Jest on sam w sobie dość ciężki, trudno jest jego obróbka termiczna, dodając innych zbóż zmniejszamy wagę i ułatwiamy obróbkę. Oprócz tego uzupełniamy posiłek w inne aminokwasy egzogenne.

Źródła:
http://bonavita.pl/
http://kreatorniazmian.pl/
http://poradikzdrowie.pl/

Przedstawiamy 10 korzyści z jedzenia gorzkiej czekolady: 1.  Mniej stresu Zawiera magnez, który wprowadzi cię w lepszy nastrój. Nato...

Przedstawiamy 10 korzyści z jedzenia gorzkiej czekolady:




1.  Mniej stresu
Zawiera magnez, który wprowadzi cię w lepszy nastrój. Natomiast związki w gorzkiej czekoladzie obniżają poziom kortyzolu (hormonu stresu).
2. Zastrzyk energii
Polifenole zwiększają poziom energii i szybkość rewitalizację organizmu.
3. Zdrowe serce
Może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Ponadto poprawia krążenie krwi oraz zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi.
4. Poprawa koncentracji
Czekolada zwiększa przepływ krwi do mózgu do 3 godzin po jej konsumpcji oraz oprawia pamięć krótkotrwałą i czujność.
5. Lepszy nastrój
Wprowadza w stan relaksu, dzięki czemu czujesz się spokojniejszy. Wspomaga uwalnianie neuroprzekaźników, które uwalniają hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie.
6. Odmładza
Czekolada pomaga zwalczać uszkodzenia komórek spowodowane przez toksyny i wolne rodniki (które są odpowiedzialne za starzenie).
7. Lepsza praca mózgu
Czekolada zwiększa przepływ krwi w mózgu i sercu. Ponadto poprawia funkcje poznawcze (myślenia) przy jednoczesnym zapobieganiu zaburzeń procesów poznawczych.
8. Zawiera wiele witamin
Zawiera: potas, miedź, magnez, żelazo, dzięki czemu poprawia stan zdrowia oraz wspiera ochronę przed chorobami np. anemią i cukrzycą typu 2.
9. Łagodzenie bólu
Czekolada pobudza organizm do produkcji związków uśmierzających ból, które mają również działanie uspokajające.
10. Obniża ciśnienie krwi
Flawonoidy pomagają odciążyć tętnice, co optymalizuje ciśnienie krwi.

Źródło:
http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,18534297,10-powodow-dla-ktorych-warto-jesc-czekolade.html?disableRedirects=true

Dlaczego warto pić wodę? Przedstawiamy 7 korzyści z picia wody: 1.  Woda poprawia metabolizm – Picie wody poprawia przemianę mater...


Dlaczego warto pić wodę? Przedstawiamy 7 korzyści z picia wody:

1. Woda poprawia metabolizm – Picie wody poprawia przemianę materii (w tym proces spalania tłuszczu) aż do 30% u zdrowych kobiet i mężczyzn. Z kolei nawet małe odwodnienie powoduje spowolnienie przemiany materii. 

2. Woda gasi pragnienie i pomaga walczyć z głodem – picie 1-2 szklanek wody przed posiłkiem powoduje szybsze uczucie sytości, dzięki czemu zjemy mniejszą porcję

3. Woda chroni serce – badania pokazują, że bycie odpowiednio nawodnionym zmniejsza ryzyko zawału serca o około 40%.

4.Woda zapobiega bólom głowy – jeśli cierpisz na migreny, pij więcej wody. Ból będzie występował rzadziej i z mniejszym natężeniem.

5.Woda zwiększa moc umysłu – picie odpowiedniej ilości wody pozwala na lepszą pracę mózgu – centrum zarządzania naszego organizmu.

6.Woda zmniejsza uczucie zmęczenia – odwodnienie sprawia, że tracimy koncentrację, czujemy się rozdrażnieni czy senni.

7.Picie wody pomaga oszczędzać pieniądze – cena za butelkę wody jest niższa niż cena popularnych napojów gazowanych czy soków. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na zakup filtra do wody, będziemy mogli pić wodę z kranu, oszczędzając kilka złotych.


 
Jaka wodę wybrać?

Wybierając wodę nie kierujmy się reklamą, zwracajmy uwagę na ilość poszczególnych składników mineralnych, które znajdziemy na etykiecie. Wybieramy wodę o większej zawartości magnezu i wapnia, a niskiej zawartości dwutlenku węgla. Zalecana dzienna dawka magnezu to 300mg, a wapnia 800 mg, dwutlenku węgla nie powinna przekraczać 1500mg/l. 

Ile wody dziennie?

Pilnowanie ilości pitej wody może być kłopotliwe, ponieważ opinie specjalistów często się zmieniają. W 2004 roku Instytut Medyczny w USA ustalił zasadę 8 szklanek wody dziennie. Specjaliści zgodzili się, że 2,7 litra dla kobiet i 3,7 litra wody dziennie dla mężczyzn to odpowiednia dawka. Zasada dotyczy wody dostarczanej do organizmu z różnych źródeł – zarówno napojów jak i jedzenia.





żródło: punktzdrowia.pl
vitalogy.pl
http://brzezinscy.natemat.pl/

Siemię lniane posiada nie tylko wiele właściwości odżywczych ale także właściwości lecznicze, dlatego wielu specialistów zaleca codzie...



Siemię lniane posiada nie tylko wiele właściwości odżywczych ale także właściwości lecznicze, dlatego wielu specialistów zaleca codzienne sprzywanie tych nasion. Siemię ogranicza soki insuiny, jest źródłem lignanów, fitoestrogenów działających przeciwnowotworowo, kwasów omega-3 oraz substancji śluzowych, dzięki którym łagodzi dolegliwości przewodu pokarmowego.Szczególnie polecam nasiona lnu osobom, które nie lubią jadać ryb

Właściwości :
- właściwości przeciwmiażdżycowe, 
-przeciwnowotworowe, 
-przeciwzapalne
-poprawia nastrój 
-wspomaga prawidłową pracę mózgu i serca
-poprawia pamięć
-silna ochrona przed rakiem piersi ( ze względu na dużą ilość lignanów czyli fitoestrogenów roślinnych)
-zmniejsza poziom cholesterolu
-poprawia przemianę materii 
-bardzo dobre źródło błonnika, witaminy B1 i i miedzi, jak również minerałów, fosforu, magnezu i selenu
...

Ile i jak jeść siemię lniane:

Codziennie zjadaj 1 do 2 łyżek stołowych tych ziaren. Jednak leży uważać gdyż, siemię lniane jest dość kaloryczne – 1 łyżeczka (9 g) nasion lnu zwyczajnego dostarcza 46 kcal.Ponad to siemię lniane ma krótki okres przydatności do spożycia.
Jak można zjeść siemię?
Można zalać wodą 1 łyżkę zmielonych ziaren lnu na noc i wypić je rano . Możemy także stosować jako dodadtek do sorowek,sałaty, owsianek, jogurtów naturalnych. Zmielone siemię może zastąpić jajka w ciastach.Możemy także dodawać je do koktajli. Polecam eksperymenty! ;)


Olej lniany 

- korzystnie wpływa na cykl miesiączkowy regulując proporcje hormonów w organizmie
-wspomaga leczenie depresji
-przekształca składniki pokarmowe na energię
-wspomaga wzrost mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej
-bierze udział w transporcie tlenu, produkcji hemoglobiny przez co zwiększa wydolność oraz wytrzymałość
-znacząco skraca czas regeneracji
-wspomaga procesy trawienne, aktywizuje przemianę materii
-skuteczny środek przy występowaniu drętwienia i mrowienia kończyn

Trochę dla urody:

Siemię lnane bardzo dobrze działa na włosy, skórę i paznokcie!

Maseczka na włosy:

 2-3 łyżki siemienia (całe ziarenka) zalewamy szklanką wody i gotujemy kilka minut. Powstały preparat odcedzamy i nakładamy na umyte, jeszcze wilgotne włosy. Wmasowujemy i trzymamy taką maseczkę przez 30-40 minut, po czym dokładnie spłukujemy. Warto powtarzać przez kilka dni a nasze włosy staną się mękkie, lśniące i bardzo odżywnione .Pijąc wywar z siemienia przyspieszymy porost łosów.

Maseczka na paznokcie:

Tę samą maseczkę co na włosy możemy smiało zastosować na zanokcie zamiast drogich odżywek. Wysarczy wlać ja do miseczki i moczyć paznokcie przez 10-15 minut a po kilku takich zabiegach stanął się mocne i twarde.


Źródła:
http://surojadek.com/
kobieta.onet.p
http://skarbnicawiedzy.blox.pl/
http://stressfree.pl/
pixabay.com


Anoreksja i bulimia – to dwa najdłużej znane i najbardziej „nagłośnione” zaburzenia odżywiania. Jednak nie są jedyne… Obok nich istnieje ...

Anoreksja i bulimia – to dwa najdłużej znane i najbardziej „nagłośnione” zaburzenia odżywiania.
Jednak nie są jedyne… Obok nich istnieje trzecie, równie wyniszczające zaburzenie zwane jedzeniem kompulsywnym. Gdyby porównać je do powyższych – bliżej mu do bulimii niż anoreksji.
To co je łączy to niekontrolowane napady obżarstwa. Osoba cierpiąca na taką przypadłość jest w stanie bardzo krótkim czasie pochłonąć ogromną ilość pokarmu. Świadczy o tym już sama geneza nazwy bulimia – buli po łacinie oznacza „jeść jak zwierzę”, „zwierzęcy głód”.
Obok tego wielkiego podobieństwa istnieje także znaczna różnica – bulimia to również czynności kompensacyjne, które polegają na wywoływaniu wymiotów, przyjmowaniu środków przeczyszczających. Cierpiący na jedzenie kompulsywne nie ucieka się do takich metod – pozostają mu wielkie wyrzuty sumienia i nienawiść do samego siebie. Tym samym można powiedzieć, że bulimika, mimo nawracających napadów obżarstwa, charakteryzuje raczej stała masa ciała, zaś kompulsywny żarłok to najczęściej osoba z nadwagą lub otyła.



1. Przyczyny zaburzenia jedzenia
Powody, przez które ludzie zaczynają się chorobliwie objadać, mają złożony charakter. Dzięki nadmiernemu wchłanianiu pokarmów chorzy „zabijają” emocje. Negatywne odczucia, takie jak strach, złość, podenerwowanie – rozładowywane są poprzez atak. Nieudane próby zapanowania nad nim często skutkują dodatkowym poczuciem winy. Z obawy przed nadmiernym tyciem, chorzy często stosują różnego rodzaju diety restrykcyjne. 
Podłożem zaburzenia odżywiania mogą być pewne utrwalone nawyki związane z jedzeniem, np. spożywanie czegoś słodkiego w chwilach złego nastroju.

Stopniowe przybieranie na wadzepowoduje coraz większe zaabsorbowanie problemami związanymi z jedzeniem oraz własnym wyglądem zewnętrznym, pogłębiając zły stan psychiczny. 
Bardzo często jedzenie kompulsywne występuje razem z innymi problemami. Są to na przykład:
  • nadużywanie alkoholu,
  • impulsywne, nieprzemyślane zachowania,
  • problemy z kontrolą nad samym sobą,
  • problemy z rozmawianiem o własnych uczuciach.



2. Objawy jedzenia kompulsywnego
Po każdym ataku osoba chora czuje obrzydzenie do samej siebie, że nie potrafiła się powstrzymać, może też odczuwać poczucie winy. W elementarnych objawach, kompulsywne objadanie się przypomina inne zaburzenie - bulimię. Różnica polega na tym, że cierpiące na to uzależnienie od jedzenia osoby nie stosują środków przeczyszczających po napadzie. Podobny jest zaś objaw uzależnienia - objadanie się, przede wszystkim wysokokalorycznymi produktami. Następuje po tym przybieranie na wadze, brak energii, znużenie oraz zmęczenie.

Charakterystyczne objawy zaburzenia jedzenia:
  • utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzenia,
  • jednorazowe spożywanie zbyt dużych ilości,
  • spożywanie posiłków w sposób wyraźnie szybszy niż podczas normalnego jedzenia,
  • spożywanie pokarmów aż do wystąpienia objawów przejedzenia,
  • jedzenie w samotności.



3. Leczenie jedzenia kompulsywnego.

W przypadku osób uzależnionych od jedzenia, najlepszą metodą walki z pokusą jest… unikanie jej. Tak, być może brzmi to nieco oklepanie, ba! wręcz wydaje się oczywiste.
Musimy pogodzić się z faktem, że wobec jedzenia jesteśmy nieskończenie słabi. To, że jedzenie, które mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki zostanie przez nas zjedzone, nie zależy od nas, ale od.. tegoż jedzenia. Mimo, że być może wydaje się to nieco absurdalne, tak właśnie jest.
Jedzenie to obszar, w którym absolutnie nie wykazujemy silnej woli. Dlatego też całą naszą energię powinniśmy skierować na profilaktykę.
Wyrzucenie jedzenia z zasięgu naszych myśli wymaga od nas olbrzymiego nakładu pracy. To osiągniemy dopiero z czasem. Jednak pierwszym krokiem powinno być wyrzucenie jedzenia z zasięgu wzroku i dłoni.
Jeżeli nie mamy pod ręką batonika – nie zjemy go. Możemy obsesyjnie o nim myśleć, ale z przyczyn oczywistych – na myśleniu się skończy.






Źródła: http://www.jedzenie-kompulsywne.pl/https://portal.abczdrowie.plhttps://pl.pinterest.com

Kawa nie cieszy się dobrą reputacją – ma właściwości uzależniające, może niekorzystnie wpływać na zdrowie, a w dodatku jej ciemny kolor łat...

Kawa nie cieszy się dobrą reputacją – ma właściwości uzależniające, może niekorzystnie wpływać na zdrowie, a w dodatku jej ciemny kolor łatwo przebarwia szkliwo zębów. Często zapominamy o tym, że kawa to nie tylko kofeina, ale również inne substancje, w tym cenne antyoksydanty, które pozytywnie działają na zdrowie. Jakie są zalety kawy? Oto 11 zalet z spożywania kawy.




1.Jest źródłem ważnych antyoksydantów
Nie musisz szukać usprawiedliwienia dla kolejnego cappuccino – nawet naukowcy potwierdzają zalety picia kawy. W nieprzetworzonych ziarnach kawy znajduje się aż 1 000 różnych przeciwutleniaczy! Zawartość tak dużej liczby prozdrowotnych substancji stawia kawę nawet przed zieloną herbatą oraz surowym kakao, które słyną z bogactwa antyoksydantów.
Dlaczego potrzebujemy przeciwutleniaczy z żywności? Te niezwykłe substancje niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia, niwelują stany zapalne, które mogą prowadzić do wielu groźnych chorób (w tym różnych odmian nowotworów) oraz chronią komórki przed uszkodzeniami. Są niezbędne w codziennej diecie, dlatego warto szukać produktów, które je zawierają – jednym z nich jest właśnie kawa.

2.Wydłuża życie.
Naukowcy nie wiedzą, jaki składnik kawy odpowiada za długowieczność, ale wyniki badań pokazały, że u osób pijących kawę ryzyko wcześniejszej śmierci jest niższe średnio o 10%. Prawdopodobnie wynika to z tego, że antyoksydanty znajdujące się w kawie chronią przed chorobami i niszczą szkodliwe substancje. Dzięki nim możemy cieszyć się dłuższym i zdrowszym życiem.

3.Redukuje stres.
Już sam zapach kawy ma działanie terapeutyczne. Kto z nas nie lubi się budzić, czując aromat świeżo mielonych ziaren kawy? Ten zapach nie tylko sprawia, że poranki są dużo bardziej przyjemne, ale również redukuje stres. Jeśli wstałeś lewą nogą i czeka cię ciężki dzień, zaparz sobie kubek ulubionej kawy. Pobudzenie i lepszy nastrój gwarantowane!

4. „Kawa dobra na pamięć?”
Duży program badający zależność pomiędzy spożyciem kofeiny i spadkiem funkcji poznawczych u osób starszych prowadziła Karen Ritchie z Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale. Okazało się, że kobiety, które piją średnio jedną filiżankę kawy (lub mniej) dziennie, częściej doznają pogorszenia pamięci niż te, które spożywają ją trzykrotnie (i więcej) w ciągu dnia. Ponadto korzyści z picia kawy zdają się wzrastać wraz z wiekiem. Zaniki pamięci, są 30 proc. rzadsze u kobiet, które przekroczyły 65 lat, niż u ich niepijących rówieśniczek. U kobiet które przekroczyły 80 lat różnica jest jeszcze większa i wynosi 70 proc.

5. Jest źródłem ważnych substancji odżywczych.
Ziarna kawy to skarbnica prozdrowotnych substancji, dlatego warto po nie sięgać ze względu na smak, właściwości pobudzające oraz zawartość cennych witamin i minerałów. Kubek kawy dostarcza ci witamin B2, B3 i B5 oraz składników mineralnych takich jak mangan, potas i magnez.

6. Miejsza ryzyko cukrzycy typu 2
Szacuje się, że na świecie ponad 300 milionów ludzi cierpi na cukrzycę. W 2009 roku przeprowadzono badania, które wykazały, że każda filiżanka kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o ok. 7%. Inne badania również potwierdziły, że kawa może pomóc w zapobieganiu cukrzycy. U kawoszy, którzy każdego dnia wypijają co najmniej 4 porcje kawy, ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 jest nawet o 50% mniejsze niż u tych, którzy unikają kawy.

7.Chroni przed chorobą Parkinsona
Choroba Parkinsona to schorzenie układu nerwowego, na które często narażeni są seniorzy. Wciąż nie ma lekarstwa na tę chorobę, dlatego tak ważne są działania prewencyjne. Naukowcy odkryli, że jednym ze sposobów na zapobieganie jest... picie kawy. Badania wykazały, że osoby, które regularnie piją ten napój, są mniej zagrożone chorobą Parkinsona (nawet o 60%). Sekretem jest jednak kofeina, ponieważ u osób pijących kawę bezkofeinową niezauważono takich rezultatów.

8.Pozytywnie wpływa na stan wątroby
Brzmi nieprawdopodobnie, ale to prawda – twoja wątroba może skorzystać z właściwości kawy. Ten smaczny i aromatyczny napój nie tylko chroni przed nowotworami tego narządu, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia marskości, zapalenia oraz stłuszczenia wątroby. Naukowcy odkryli związek pomiędzy piciem kawy a zdrowiem wątroby. Im więcej kawy w naszym menu, tym mniejsza produkcja enzymów, które wywołują stany zapalne i uszkodzenia w tym organie. Wypijając 4 filiżanki małej czarnej dziennie, możemy obniżyć ryzyko marskości nawet o 80%.

9.Zmniejsza ryzyko depresji
Sądzisz, że wpływ kawy na organizm ogranicza się do pobudzenia? Jesteś w błędzie, ponieważ kawa działa na wiele aspektów związanych z naszym zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Badania wykazały, że po wypiciu kawypoziom serotoniny i dopaminy – substancji odpowiedzialnych za dobry nastrój – wzrasta. W praktyce oznacza to lepsze samopoczucie, a nawet więcej. Osoby, które lubią espresso, są mniej zagrożone depresją. Naukowcy potwierdzają znany wszystkim miłośnikom kawy fakt, że kubek latte po prostu uszczęśliwia

10.Poprawia krążenie krwi
Japońscy badacze udowodnili, że picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych nawet o 30%. Jaki ma to wpływ na twoje zdrowie? Dzięki dobremu krążeniu komórki są odpowiednio dotlenione, a to z kolei przekłada się na lepszą wydolność oraz kondycję fizyczną.

11.Pomaga spalać tłuszcz
Czy wiesz, że większość suplementów diety na odchudzanie zawiera kofeinę? To dlatego, że jest to jedna z niewielu naturalnie występujących substancji o udowodnionym działaniu odchudzającym. Naukowcy przeprowadzili wiele badań nad kawą, z których wynika, że jej regularne spożycie może zwiększać tempoprzemiany materii nawet o 20% oraz przyspieszać spalanie tłuszczu.

Aby wykorzystać te właściwości kawy, musisz jednak przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, nie dodawaj do napoju cukru, śmietanki i słodkich syropów – to bomby kaloryczne, które na pewno nie pomogą ci w uzyskaniu szczupłej sylwetki. Pamiętaj o tym, by wybierać kawę dobrej jakości. Najlepiej kupować kawę w ziarnach i samodzielnie mielić ją przed zaparzeniem.





Teraz zastanówmy się jaką kawę wybrać i na co należy zwrócić uwagę przy jej     zakupie?

Kupując kawę w sklepie należy przede wszystkim sprawdzić, co tak naprawdę znajduje się w środku opakowania? Dotyczy to w szczególności kawy mielonej lub rozpuszczalnej – dlatego czytajmy  etykiety!

Najlepszym gatunkiem kawy jest Arabica, o lekko kwaskowatym, delikatnym posmaku. Najszlachetniejsze jej odmiany to m.in.: Arabica Kostaryka Tarazzu, Arabica Excelso Kolumbia i Arabica Etiopia Djimmah.
W sklepach zazwyczaj jest dostępna kawa gorszej jakości – Robusta (o ostrzejszym, bardziej gorzkim smaku). Rośnie i owocuje ona znacznie szybciej niż Arabica i jest od niej dużo tańsza.


  • Kawę najlepiej kupować w małych palarniach lub specjalistycznych sklepach z kawą – można wówczas zapytać o datę palenia ziaren, a także posmakować ziarna. Ziarno świeżo palone i dobrze przechowywane, będzie mieć mocny smak i będzie chrupiące podczas rozgryzania. Ziarno długo leżące w sklepie będzie gumowe i gorzkie – takiej kawy nie kupuj.
  • Jeśli pijemy kawę mieloną, najlepiej kupić całe ziarna (a nie kawę mieloną) i mielić je w domu tuż przed parzeniem (będzie bardziej aromatyczna).
  • W przypadku kawy rozpuszczalnej, najlepsza jest ta która jest w tzw. kryształkach (np. Nescafe Gold, Jacobs Gronald Gold), a najgorsza – ta w postaci drobnego jak mąka proszku. Tą w kryształkach otrzymuje się poprzez suszenie w wyniku wymrażania, natomiast tę w proszku – poprzez suszenie rozpryskowe.
  • Nie dajmy się nabrać na hasła typu „kawa odchudzająca” – jest to chwyt reklamowy, ponieważ w pewnym stopniu każda kawa działa odchudzająco, poprzez pobudzanie układu trawiennego.
  • Nie kupujmy kawy typu „2 w 1” czy „3 w 1” – jest ona bardzo kaloryczna i zawiera mnóstwo chemicznych dodatków.
  • Po zakupie kawy (jeżeli znajduje się ona w papierowym opakowaniu), koniecznie należy przesypać ją do szczelnego pojemnika, słoika.
  • Do przyrządzenia „małej czarnej” stosujmy wodę o temperaturze 85-90 stopni C – nie stosujmy wrzątku, bo wówczas z kawy (szczególnie tej drobno zmielonej) wypłukiwane są szkodliwe dla zdrowia substancje.




Źródła: 

http://www.thestylishtube.com/
http://weheartit.com/

https://portal.abczdrowie.pl
http://www.poradnia.pl/



      W zdrowym odżywianiu mamy kilka zasad, którymi powinna kierować się osoba, która chce żyć zdrowo i być zdrowa. Jedną z takich zasad ...


     W zdrowym odżywianiu mamy kilka zasad, którymi powinna kierować się osoba, która chce żyć zdrowo i być zdrowa. Jedną z takich zasad jest regularne spożywanie posiłków. 






 Jak często należy spożywać posiłki?



     Posiłki należy spożywać co 2-4h. Dzięki temu nasz metabolizm ureguluje się i nie będzie robił zapasów tłuszczu na czas bez jedzenia.  Kiedy mamy zbyt krótką przerwę między posiłkami, organizm nie nadążając z trawieniem odkłada pokarm w postaci tłuszczu. Natomiast dłuższe przerwy powodują, że magazynuje on  jedzenie na wypadek głodu, a nasz metabolizm zwalnia. 


     Należy  zaznaczyć, że jeżeli ktoś spożywa 3 posiłki w ciągu dnia, jego sylwetka i samopoczucie są dobre nie musi zmuszać się do zmiany swoich nawyków. Jednak ważne jest, aby te 3 posiłki były spożywane regularnie w podobnej porze. Ustal stałe godziny w których zjadasz poszczególne posiłki. Codziennie zjadaj je o mniej więcej tej samej porze. Twój organizm przyzwyczai się i po pewnym czasie tylko w tych godzinach będziesz odczuwać głód.


Ile posiłków dziennie?


W świetle najnowszych badań najkorzystniejsze jest rozłożenie ogólnej wartości energetycznej dziennego pożywienia na 5 posiłków (I śniadanie zawierające 25% wartości energetycznej całodobowej, II śniadanie – 10%, obiad – 30%, podwieczorek – 15% i kolację – 20%).

Kiedy powinniśmy jeść ostatni posiłek?

Określając właściwą porę na ostatni posiłek, istotne jest to, aby pomyśleć o kaloryczności kolacji, jakościowym składzie posiłku oraz godzinie o której planujemy zasnąć. Większość z nas nie zmruży oka jeśli odczuwa głód, jednocześnie zwykle bez problemu zaśnie po spożyciu sycącej kolacji (pod warunkiem, że posiłek nie będzie ciężkostrawny). Kłopot w tym, że obfite kolację i szybkie zasypanie, zwykle skutkują całodniowym zmęczeniem, ponieważ nasz organizm w nocy nie odpoczywa, a zajmuje się trawieniem posiłku. Dlatego kierujmy się zasadą, że im więcej zjemy na kolację, tym dłuższy czas powinien nas dzielić od snu (2-3 godziny zwykle są wystarczające, aby strawić pokarm).

Zalety regularnych posiłków:


  • Organizm otrzymuje regularne dostawy energii, dzięki czemu nie odkłada tłuszczu.
  • Jedząc co 3-4 godziny nie odczuwamy  głodu, który może doprowadzić do zjedzenia większej ilość jedzenia, szczególnie wieczorem.
  • Przyspiesza nasz metabolizm (organizm częściej w ciągu dnia musi pracować nad spaleniem posiłku).
  • Jedząc regularnie utrzymujemy poziom glukozy we krwi na stałym poziomie. Kiedy poziom glukozy rośnie, organizm zaczyna wydzielać insulinę, która nadwyżkę cukru zmienia w glikogen a potem w tłuszcz.
  • Chronimy się przed efektem jojo.
  • źródła: www.hpba.pl www.pipilotka.pl www.pannaannabiega.pl www.dieta.mp.pl/
  • www.z-pamietnika-dietetyka.pl/ www.dietety.pl


          Na zdrowy styl życia składają się nie tylko właściwa dieta i aktywność fizyczna, ale też zdrowy sen. Sen jest jedną z podstawowych fizjol...

          Na zdrowy styl życia składają się nie tylko właściwa dieta i aktywność fizyczna, ale też zdrowy sen. Sen jest jedną z podstawowych fizjologicznych potrzeb człowieka, na którą przeznaczamy ponad jedną trzecią naszego życia. Ale czy jest o nam aż tak potrzebny? Odpowiedź brzmi: tak! Badania dowodzą, że sen ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia, a jego brak częściej doprowadza do śmierci niż niedożywanie.




          Co się dzieje podczas snu i co on nam daje?

          Cykl snu-trwa od 90 do 100 minut po czym następuje, często niezauważalne, krótkie przebudzenie.
          Cykl składa się z pięciu faz:
          -jawa
          -stadium zasypiania
          -lekki sen
          -głęboki sen
          -faza REM 

          Podstawową funkcją snu jest  wyłączenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego i jego odnowa na poziomie fizycznym. Regularny sen pozwala na pełną regenerację organizmu.  Odnawiają się komórki, układ odpornościowy, usuwane są toksyny. Naczynia krwionośne rozszerzają się, krew krąży wolniej i oddaje komórkom tlen i składniki odżywcze. Mięśnie twarzy się rozluźniają i dotleniają. Porządkowane i segregowane są informacje zgromadzone w ciągu dnia. Dochodzi również do odbudowy neurowskaźników, których niedobór może powodować wiele chorób, np depresję. Podczas snu wydziela się hormon wzrostu, który bierze udział w regeneracji organizmu, w tym oczywiście skóry. Inny hormon – melatonina, zwana hormonem snu – spowalnia proces starzenia i jest przeciwutleniaczem.

          Brak snu i jego skutki 

          Już po 2–3 nieprzespanych nocach dramatycznie pogarsza się kondycja fizyczna i psychiczna, słabnie pamięć i zdolność koncentracji. Niedobór snu wpływa  na aktywność, obniża odporność na choroby (jak cukrzyca, depresja, choroby serca, zaburzenia pamięci, nawet otyłość). silniej działają wolne rodniki i toksyny, hamując regenerację komórek i produkcję nowych.Pojawiają się zmiany zapalne, grudki, krosty. Skóra jest podrażniona i może się łuszczyć. Przez kilka tygodni niedosypiania możemy zafundować sobie klika dodatkowych lat. Notoryczny brak snu skutkuje również podwyższeniem poziomu hormonu stresu – kortyzolu, który działa niszcząco na kolagen i elastynę.

          Ile powinniśmy spać? 

          To indywidualna sprawa. Do normalnego funkcjonowania wystarczą 3, maksymalnie 4 cykle. Spanie dłuższe niż 8 godzin nie jest wskazane. Obecnie naukowcy są zdania, że 5-6 godzin na dobę snu wystarczy, pod warunkiem że śpisz zdrowo. Choć ważną rolę w zapotrzebowaniu na spanie odgrywają też czynniki, takie jak kondycja fizyczna czy wiek.
          Długość snu to nie wszystko, także jakość snu jest bardzo istotna. Ale nie świadczy o niej to, jak czujemy się po przebudzeniu. Zależy natomiast od fazy snu, w jakiej się obudzimy. Gdy ktoś zostanie wyrwany z głębokiego snu przez budzik, czuje się bardziej zmęczony, aniżeli ten, kto jest wybudzony z fazy REM czy snu lekkiego.


          Jak należy spać dobrze żeby się wysypiać? Rady i ciekawostki 

          1) Poznaj swój cykl- gdy wybudzasz się z głębokiego snu, potrzebujesz więcej czasu, żeby pozbyć się neuroprzekaźników odpowiedzialnych za senność. Dlatego warto  np.: położyć się 7,5 godziny przed planowaną pobudką.

          2) Kolację zjedz 2-3 h przed snem-  nie można iść spać głodnym lub przesadnie najedzonym. Jedna i druga sytuacja mogą zaburzać sen. Ważne żeby ostatni posiłek był lekkostrawny.

          3) Zgaś światło- w sypialni powinno być maksymalnie ciemno, wtedy Twój organizm wydziela melatoninę – hormon snu. Zarówno słońce za oknem, jak i błękitne światło z ekranu komputera zakłócają ten proces.

          4) Ćwicz rano- wieczorne ćwiczenia rozbudzają organizm, warto zatem wykonywać je rano a późniejszą porą wybrać spacer.

          5) Zwróć uwagę na temperaturę- najlepsza dla snu jest temperatura od 15 do 20 stopni. Warto także zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza

          Źródła:
          http://www.womenshealth.pl
          http://www.poradnikzdrowie.pl/




          Obsługiwane przez usługę Blogger.